Öksürüğü kesen süper formüller

Son günlerde hava sıcaklıklarında yaşanan dengesizlik, halk sağlığı açısından da risk oluşturmaya başladı. Ortalıkta, uzun süreli tedavilerle zor iyileştirilebilen, inatçı grip ve öksürük salgınları kol geziyor. Uzmanlar ve yetkililer bu konuda sık sık uyurılar yayınlamak zorunda kalıyor. Bu sebeple biz de öksürükle ilgili yardımcı tedavi formülleri vermek istiyoruz. Çünkü öksürük, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve çeşitli şifalı bitkiler öksürüğün tedavisine yardımcı olmaktadır. Aşağıda vereceğimiz ve kolayca hazırlayabileceğiniz karışımlar, sizin bu rahatsız edici illetten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
* 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir.
* 1 çorba kaşığı kekik, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 7-8 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, sıcakken ve öksürüğe karşı bal ile tatlandırılarak içilir.
* 1 su bardağı yeni sıkılmış turpsuyu ile 2 çorba kaşığı süzme bal karıştırılır. Temiz bir şişeye konup, 1-2 saat bekletilir. Büyüklere, saat başı bir tatlı kaşığı; küçüklere birer kahve kaşığı verilir.
* Öksürük gıcığı, biraz sirke eklenmiş 1 tatlı kaşığı toz şeker alındığında sakinleşir.
* Bir su bardağı şalgam suyuna; 2 tatlı kaşığı süzme bal konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra sıcak sıcak içilir.
* 2 su bardağı çiğ süte; ince kıyılmış 5 diş sarımsak konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna; bir çorba kaşığı bal ilâve edilip, iyice karıştırılır. Günde 3 kere, sıcak sıcak birer kahve fincanı içilir.
* 4 bardak suya, bir çorba kaşığı ıhlamur, 4-5 tane hatmi çiçeği, bir limonun kabukları ve bir tatlı kaşığı tarçın konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.
                                                                                                         Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !